2018-05-10 Obserwacja mezonów powabnych a rozkład materii w zderzeniach ciężkich jonów

W prestiżowym czasopiśmie Physical Review Letters ukazał się artykuł pracowników WFiIS AGH, dr. Sandeepa Chatterjee i prof. Piotra Bożka pt. Large directed flow of open charm mesons probes the three-dimensional distribution of matter in heavy-ion collisions. [PRL 120, 192301 (2018)]
W zderzeniach jądrowych o najwyższych energiach tworzy się niewielka kropla gęstej i gorącej plazmy kwarkowo-gluonowej. Autorzy publikacji proponują wykorzystanie oddziaływania ciężkich kwarków z plazmą kwarkowo-gluonową do określenia rozkładu materii wytworzonej w zderzeniu. Dzięki temu, że punkt produkcji ciężkich kwarków powabnych jest przesunięty względem kropli plazmy wytworzonej w zderzeniu, można je wykorzystać do wykonania swego rodzaju prześwietlenia tej kropli. Rozkład obserwowanych mezonów D zawierających kwarki powabne dostarcza informacji na temat rozkładu przestrzennego kropli plazmy.

2018-07-16 Nagroda Taklińskiego dla prof. Marka Lankosza [więcej] go

2018-03-13 akredytacja PKA dla kierunku "Informatyka stosowana" [więcej] go